Istnieje kilka sposobów, aby nadać danej blasze odpowiedni kształt. Metal nie jest materiałem, który formuje się łatwo potrzeba więc urządzeń o odpowiedniej sile nacisku. Korzystając z nich, uzyskujemy tym samym trwałe odkształcenie, które nie zmieni się nawet pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Blachę możemy uformować za pomocą gięcia lub walcowania.

Gięcie blach

Gięcie blachy jest to odpowiednie formowanie materiału bez naruszenia jego struktury oraz spójności. Daje nam to możliwość uzyskania wygięcia metalu do odpowiedniej postaci. Odkształcać możemy na różne sposoby i uzyskiwać tym samym różne kształty. Podczas gięcia blachy możemy wykonać, wyginanie, prostowanie, czy zwijanie danego materiału Procesu gięcia blachy dokonuje się w specjalnie przygotowanej do tego prasie, która wywiera odpowiedni nacisk na metal. Do tego celu mogą być używane zarówno walce, prasy krawędziowe, oraz takie prasy, które będą giąć metal za pomocą specjalnych tłoczników.

Walcowanie blach i jej rodzaje

Walcowanie blach jest jednym ze sposobów nadawania metalom odpowiedniego kształtu. Zmiana może się odbywać również w fakturze i twardości danego materiału. W tej metodzie używane są urządzenia zwane walcarkami, które dzielą się na ręczne, hydrauliczne i mechaniczne.

Walcowanie blach może odbywać się zarówno na gorąco, jak i na zimno.

  • Walcowanie na gorąco. Proces ten polega na nagrzaniu metalu do wysokiej temperatury, który następnie umieszczany jest w walcu. Zmianie ulega tu nie tylko wygląd metalu, ale również jego struktura, wymiary i właściwości. Ten typ walcowania szczególnie przydaje się w budownictwie i architekturze. Materiał poddany walcowaniu na gorąco szybciej się formuje i jest mniej narażony na uszkodzenie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam bardziej na utwardzeniu surowca niż na precyzji wykonania walcowania;
  • Walcowanie na zimno. Jest to bardziej precyzyjny sposób walcowania materiału. Odbywa się on bez nagrzewania materiału do odpowiedniej temperatury. Metoda ta szczególnie przydatna jest przy odkształcaniu cienkich blach, rur, taśm, płaskich elementów oraz prętów, które posiadają niewielką średnicę. Na pewno sposób walcowania na zimno charakteryzuje się większą dokładnością uzyskanych kształtów.

Usługi w zakresie walcowania i gięcia blachy

Nasza firma specjalizuje się we wszelakiego rodzaju formach obróbki metali i nadawania im odpowiednich kształtów. Do tego celu wykorzystujemy najwyższej klasy urządzenia, a nasi pracownicy odznaczają się doświadczeniem w swoim fachu. Do walcowania blach stosujemy walcarkę 4-walcową, która umożliwia walcowanie elementów do długości maksymalnej 2 metrów i grubości 10 milimetrów. Dodatkowo w skład naszego parku maszyn wchodzą nowoczesne prasy krawędziowe marki Trumpf. Jeżeli chciałbyś skutecznie i bezpiecznie odkształcić metal to zapraszamy do współpracy!